TOPLUMSAL DAYANIŞMA TOPLULUĞU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
TOPLUMSAL DAYANIŞMA TOPLULUĞU

Çankaya Üniversitesi Toplumsal Dayanışma Topluluğu Bağımsız İletişim Forumu

AnasayfaAnasayfa  Portal****Portal****  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
HERKESE MERHABA: TDT FORUM OLARAK, 2 YILI AŞKIN BİR SÜREDİR SİZLERLEYİZ. BİLDİĞİNİZ ÜZERE FORUM 1 YILDAN FAZLACA BİR SÜREDİR AKTİF OLARAK KULLANILMAMAKTA. BUNDAN SONRASI İÇİN İSE EĞER BU ŞEKİLDE DEVAM EDECEK İSE, FORUMUN KAPATILMASINI DÜŞÜNÜYORUZ. SEVGİLİ TDT ÜYELERİ; FORUMUN NE OLMASINA DAİR NİYETLERİNİZİ FORUM YÖNETİCİLERİNİ MESAJ YOLUYLA ULAŞTIRINIZ

Küçük Adımlar Büyük Yarınlar Projesi

YazarMesaj
Görkem Aydın
Admin
Admin
Görkem Aydın

Küçük Adımlar Büyük Yarınlar Projesi Empty
MesajKonu: Küçük Adımlar Büyük Yarınlar Projesi   Küçük Adımlar Büyük Yarınlar Projesi EmptyPerş. Ekim 23, 2008 9:41 pm

İlköğretim Okullarında Genç Toplum Gönüllülerii’nin yol göstericiliğinde, sosyal sorumluluk bilincini ve sivil inisiyatifi yaygınlaştırmayı, aktif yurttaşlık yaklaşımını güçlendirmeyi hedefleyen proje 2008 yılının Haziran ayına kadar, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Procter&Gamblee’ın işbirliğiyle, toplam 75 okulda yürütülecektir. Her eğitim yılında 25 ayrı okulda sürdürülen projemizde Toplum Gönüllüleri, okullarda belirlenen 30-40 kişilik öğrenci gruplarına yönelik sivil inisiyatif, sosyal sorumluluk, gönüllülük, proje yönetimi, ekip çalışması, haklar ve sorumluluklara dair eğitim ve etkinlikler yapmakta, projeye katılan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ise yaptıkları bu çalışmalar sonucunda kendi çevrelerinde gördükleri sorunlara yönelik çeşitli projeler üretmektedir. Geliştirdikleri projeleri Toplum Gönüllüsü gençlerin rehberliğinde hayata geçirmeleri ve bunun ardından yaptıkları çalışmaları bir şenlik yoluyla okuldaki diğer arkadaşlarına, öğretmenlere, velilere sunmaları ve okullarında bir sosyal sorumluluk kulübü kurmaları projenin son aşamasını oluşturmaktadır.

Proje kapsamında ilköğretim ve ortaöğretim okullarında sosyal sorumluluk bilincinin yaygınlaşması, sosyal sorumluluk kulüplerinin kurulması ve okulların temel çalışma alanlarından birine dönüştürülmesi için model geliştirmek hedeflenmektedir.

Projenin ana amacı;
Okullarda Genç Toplum Gönüllülerii’nin yol göstericiliğinde, eğitim desteği sağlayarak sosyal sorumluluk bilincini aşılamaktır.

Projenin hedef kitlesi;
4-11. sınıflarda okuyan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri
Gönüllüler:17-25 yaş arasındaki üniversite öğrencileri
Çalışmaları izleyecek olan aile ve öğretmenlerdir

Projenin amaçları;
İlköğretimde okuyan öğrencilerin, gönüllü üniversite öğrencilerinin desteği ile sosyal sorumluluk projelerinde görev almalarını sağlayarak;

· İlköğretim öğrencilerinin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, yaşadıkları çevredeki eksiklikler konusundaki farkındalıklarını artırmak ve değiştirmenin ellerinde olduğunu anlamalarını sağlamak.

· İlköğretim öğrencilerine sosyal sorumluluk anlayışını kazandırmak.

· Üniversite öğrencisi Toplum Gönüllülerinin sosyal sorumluluk projesinde görev almasını sağlayarak kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve bu çerçevede farkındalıklarını arttırmak.

· Gönüllülüğün ‘sürdürülebilirlikk’ çerçevesinde örgütlenmesini sağlayarak yerelde sorun çözme kapasitesinin artmasını sağlamak.

· Üniversite öğrencisi genç gönüllülerin birer rol model olarak öğrenciler tarafından benimsenmesini ve gönüllülüğün ulusal çapta yerelin de özgünlüğü göz önüne alınarak sürdürülebilir bir anlayışla benimsenmesini sağlamak.

· Projeye veliler tarafından sağlanacak katkılarla yerelin bir ‘iş ortağıı’ olarak proje sürecine katılımını ve bunun sonucunda da yerelde sosyal sorumluluk anlayışını yaygınlaştırmak ve güçlendirmek amaçlanmaktadır.

Projenin Çıktıları

· Proje çerçevesinde bir okul ile eşleşen TOG Üniversite Kulüp ve/veya Topluluklarının her birinden, en az 10 genç gönüllünün bir sosyal sorumluluk projesinde gönüllülük yapması sağlanacaktır.

· Eşleştirilen okullardaki proje sınıflarında okuyan öğrencilerin yıl sonuna kadar en az bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında gönüllülük yapması sağlanacaktır.

· Proje kapsamındaki her okulda yıl sonunda bir sosyal sorumluluk şenliği düzenlenecektir.

· Oluşturulan ve uygulanan her sosyal sorumluluk projesinin ilk yıl için en az %300’unun yerel kaynaklardan karşılanması sağlanacaktır.

· Öğrencilere, Genç Toplum Gönüllülerii’nin yol göstericiliğinde, eğitim desteği sağlayarak sosyal sorumluluk bilincini aşılanacaktır.

· Proje kapsamındaki her okulda bir sosyal sorumluluk kulübü kurulacaktır.
https://tdtcankaya.yetkin-forum.com

Küçük Adımlar Büyük Yarınlar Projesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-